opony nowe czy używane?Przed tym dylematem stanął chyba nie raz każdy z właścicieli aut. Opony używane są znacznie tańsze niż opony nowe, ale czy ich zakup jest rzeczywiście opłacalny?

Opony to jeden z najistotniejszych elementów samochodu. Zużyte opony mogą być niebezpieczne, źle dobrane powodują, że osiągi auta są gorsze. Dlaczego zatem spora część (35 %) właścicieli czterech kółek decyduje się właśnie na używane opony? Niewątpliwym atutem jest ich cena. Komplet używanych opon możemy kupić nawet o 60 % taniej niż taki sam zestaw opon nowych. Wielu specjalistów uważa, że pełnowartościowa opona używana, niczym nie ustępuje nowemu ogumieniu.

Zakup używanego ogumienia może być jednak obwarowany dość dużym ryzykiem, a jazda na oponach z rynku wtórnego może okazać się mało opłacalna, a co gorsza niebezpieczna.

Zatem decydując się na opony używane, bezwzględnie należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stan bieżnika i sposób jego zużycia. Opona z nadmiernie startym bieżnikiem nie posłuży nam długo. Taka opona szybko ulega dalszemu zużyciu, a auto traci przyczepność. Również nierównomiernie zużyty bieżnik powinien dać nam do myślenia. Taki stan rzeczy spowodowany może być niewłaściwym ciśnieniem wewnątrz opony czy nieprawidłowym wyważeniem kół. Przykrą niespodzianką może okazać się również wada fabryczna takiej opony, uszkodzenie powstałe przy poprzednim montażu czy mikrouszkodzenia powstałe podczas eksploatacji. Zaskoczyć może nas także wiek zakupionej opony. Bo choć na pozór solidna i z niezużytym bieżnikiem, posłuży nam dość krótko, jeśli guma jest stara i sparciała. Zdarzyć się może i tak, że oferowany zestaw opon składać się będzie z kół zapasowych kilku aut. Choć na pierwszy rzut oka większość z nas nie zauważy różnicy, to opony te mogą różnic się swoimi właściwościami jezdnymi.

Istotne jest również pochodzenie takiej opony i sposób jej przechowywania. Opony uszkodzone w kolizji drogowej, niewłaściwie eksploatowane lub nieprawidłowo przechowywane, choć przyzwoitej i nie budzącej niepokoju jakości, mogą stanowić ryzyko dla użytkowników auta.

Niestety większość z nas nie jest w stanie samodzielnie, organoleptycznie wychwycić w/w. nieprawidłowości. Uszkodzenia te wykrywane są podczas wizyty u specjalisty, bądź co gorsza dają o sobie znać w czasie jazdy.

Kupując opony nie kierujmy się zatem tylko kryterium ceny, a decydując się na ogumienie używane sprawdźmy dokładnie ich stan oraz źródło, z którego je nabywamy.