ABC użytkownika autaPodczas eksploatacji samochodu, elementy poszczególnych układów ulegają naturalnemu zużyciu. By nasze auto służyło nam długo i w miarę możliwości bezawaryjnie, musimy o nie zadbać. W jaki sposób? Przede wszystkim systematycznie.

Oto kilka prostych zasad, o których pamiętać powinien każdy kierowca.

  • Przede wszystkim pamiętać musimy o corocznym (przynajmniej) przeglądzie technicznym. Mechanik dokona kontroli wszystkich kluczowych podzespołów, a w razie potrzeby usunie zdiagnozowane usterki. Pozwoli to nie tylko utrzymać auto w odpowiedniej kondycji, ale uchroni nas przed awarią auta.
  • Niezwykle istotna jest również kontrola ogumienia auta. Nie chodzi tu tylko o sezonową wymianę opon czy kontrolę stanu bieżnika. Pamiętać należy o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach. Odpowiednie ciśnienie w oponach ma wpływ na ich przyczepność, ale i na zużycie paliwa.
  • Kolejną kwestią, o której pamiętać powinien każdy kierowca, to regularne uzupełnianie czy wymiana zużytych płynów – hamulcowego średnio raz na 2 lata i chłodniczego co 5 lat. W pierwszej kolejności pamiętać powinniśmy jednak o wymianie oleju i filtrów przynajmniej raz w roku.
  • By cieszyć się sprawnym i niezawodnym autem należy w odpowiedni sposób zadbać o układ elektryczny. Starajmy się terminowo wymieniać m.in. świece i przewody zapłonowe.
  • Sprawdzajmy także kondycję akumulatora, co pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek, szczególnie w okresie zimowym.
  • Co roku powinniśmy także skontrolować funkcjonowanie układu klimatyzacji i regularnie dokonywać jej odgrzybiania.
  • Warto również pamiętać o tak błahej sprawie jak tankowanie na sprawdzonych stacjach benzynowych. Tankujmy nasze auta paliwem dobrej jakości, w przeciwnym razie, silnik ulec może uszkodzeniu.