wymiana oleju wołomin kobyłka zielonkaCzęstotliwość z jaką należy wymieniać olej w aucie bywa kwestią dyskusyjną. Niewątpliwie jednak, chcąc aby silnik naszego auta pracował długo i bezawaryjnie, musimy pamiętać o regularnej wymianie oleju.

Olej odgrywa istotną rolę – chroni silnik przed uszkodzeniem, a nawet zatarciem. Głównym zadaniem oleju jest oczyszczanie cylindrów i komory silnika ze szkodliwych substancji, poprzez ich opłukiwanie. Jednocześnie zmniejsza tarcie i temperaturę silnika. Olej, użytkowany zbyt długo, traci swoje właściwości, co może skutkować uszkodzeniem silnika.

Nie da się precyzyjnie określić okresu przydatności oleju. Ten bowiem zależy od wielu czynników, w tym czystości paliwa, kondycji silnika oraz, a może przede wszystkim od stylu jazdy. Powszechnie przyjęło się, że olej wymieniamy z częstotliwością określoną przez producenta auta. Zazwyczaj wyznacznikiem jest tu ilość przejechanych kilometrów – 10 – 15 tys kilometrów. W przypadku gdy limit ten nie został osiągnięty większość z producentów zaleca wymianę oleju przynajmniej raz w roku. Istotne jest, by okres między kolejnymi wymianami oleju nie był dłuższy niż ten wskazany przez producenta. W przypadku wielu modeli, warto pokusić się o wymianę częstszą niż zaleca producent, szczególnie jeśli są to auta intensywnie eksploatowane lub gdy upomina się o to same auto. Niepokojącym sygnałem, który powinien skłonić do wymiany oleju jest choćby rosnący z przebiegiem jego poziom czy zapach paliwa z bagnetu.

Czym kierować się dokonując zakupu oleju? Bierzmy przede wszystkim pod uwagę zalecenia producenta. Istotne są elementy takie jak klasa, jakość, lepkość oleju czy jego zachowanie w niskich i wysokich temperaturach.

Zatem w trosce o odpowiednią kondycję naszego auta, warto pamiętać o regularnej wymianie oleju i filtrów.